Saturn and Jupiter conjunction over Carpathian Mountains. December 2020

Головна астрономічна подія року закликала у гори. Напередодні була навіть невелика ймовірність ясного неба у Львові і умови видимості в місті для планет не гірші, але вимушена осідлість карантину вже вимагала подорожі, як ковтка свіжого повітря. Більше детальна теоретична інформація про явище є в статті Great conjunction of December 21, 2020 з розділу news

December 20

З погодою надзвичайно пощастило. Тепло, як навесні, а на сонці навіть спекотно. На південних схилах сніг повністю потанув і лише в тіні дерев погрозливо біліє іній.

В небі ні хмаринки – відчуття, ніби переміг у лотерею, адже така погода взимку буває не часто і більшість астрономічних подій доводиться пропускати через хмарність.

 

В цьому поході спонтанно з’явилася компанія. Відразу, на виході з автобуса, нізвідки матеріалізувалася чорна собака і ходила за мною кілька днів в надії чим-небудь поживитися. По закону підлості, саме цього разу не взяв нічого м’ясного, а чотирилапий друг виявився перебірливим, каші і хліба не їв.

 

Вид на Петрос (зліва) і Близниці (прямо)

Це дуже гарна локація і я неодноразово бував тут раніше. Лише 3-4 години ходу з Ворохти відкривають один з найпам’ятніших карпатських краївидів: дві величні гори височіють над долиною наче опори гігантських воріт. Праворуч – скеляста піраміда Петроса, Ліворуч – витончений купол Говерли, за котрим тягнеться ланцюг усього Чорногірського хребта.

 

Говерла

 

Близниці

 

Молодий місяць над Кукулом

Дорогу зі Львова я спланував так, аби опинитися на хребті ще до полудня. Довелося при цьому полишати дім з настанням ночі та жертвувати нормальним сном, але непоспіх та можливість ретельної підготовки до зйомки цього варті.

 

Колиби на полонині Григорівка і гора Петрос

Насолоджуючись погожим днем та казковими пейзажами я неквапливо дійшов до потрібного мені ракурсу. Сьогодні ввечері над цим хрестоматійним карпатським пейзажем з колибами і горою Петрос засяє подвійна зоря сполучення Юпітера і Сатурна. Все саме так, як я і планував. Часу вдосталь, тож спускаюся в будинок, обідаю та відпочиваю.

 

 

“Сполучення” Місяця і літака:)

 

Всередині вільно. Це мене дуже здивувало, бо дорогою сюди зустрілося багато туристів. Взагалі, доводиться поступово звикати до того, що Карпати людні навіть взимку. Пригадую, як в листопаді 2016 року за три дні не зустрів тут жодної душі! Про той похід на сайті також є окремий report

 

Ця колиба, певно, найкраща на Кукулі. Тут невелике приміщення, яке добре прогрівається справною пічкою, додаткова кімната і, безперечно, дивовижний краєвид! А ще, чомусь саму тут відвідувачі лишають найбільше всякого добра. В жодному іншому будинку тут я ще не зустрічав такого об’єму залишків туристичного їдження. Наприклад, хтось лишив цілий мішок картоплі! Якби знав, то прихопив би з собою сковорідку!:)

 

Місяць (зверху зліва), Юпітер та Сатурн (вказані стрілкою) над полониною Григорівка. Ліворуч – Говерла, в центрі – Петрос.
17mm, f/4, 6s, ISO 200

Першу годину після заходу сонця картинка не вражає. Юпітер і Сатурн погано виділяються на фоні заграви, а в небі безсоромно сліпить місячний ліхтар. Треба було звужувати кут зору і дочекатися глибших сутінок, аби пара планет змогла претендувати на роль головного об’єкту в кадрі.

 

Юпітер і Сатурн над горою Петрос 20 грудня 2020 року.
80mm, f/4, 3x30s, ISO 1600

Від морозу вже дубіють ноги і, поки техніка відпрацьовує довгі витримки, я пританцьовую навколо штативу. Зрештою, для танців є і офіційна причина: фінальний пейзажний кадр вийшов ідеальним!

 

Юпітер і Сатурн над схилами гори Петрос 20 грудня 2020 року.
200mm, f/4, 4x15s, ISO 3200

При масштабуванні добре видно супутники Юпітера і супутник Сатурна Титан. Сказати, що пара планет навіть неозброєним оком у цих темних сутінках над горами виглядала вражаюче – це не сказати нічого!

 

Юпітер і Сатурн (біля горизонту) заходять над полониною Григорівка 20 грудня 2020 року.
80mm, f/4, 3x30s, ISO 1600

Вони не зливалися в одне ціле, а виглядали, як подвійна зоря, що велично опускалася за обрій. На нашому небі немає настільки яскравих справжніх подвійних зірок, тому такі тимчасові конфігурації планет дають унікальне видовище і простір для фантазії.

 

Зимовий Молочний шлях в місячному світлі
17mm, f/4, 3x40s, ISO 6400

У цю морозну і безвітряну карпатську ніч спробував трохи скористатися місячною підсвіткою, хоча зазвичай я її уникаю. Тут є свої переваги і недоліки. Хоч місяць чудово підсвічує земну частину пейзажу, він же робить небо менш контрастним та забарвлює у блакитний колір. І це ще тільки перша чверть! У повні нічні фотографії мало чим відрізнятимуться від денних.

 

Схід Оріона
35mm, f/4, 3x40s, ISO 3200

Дочекався сходу Оріона і все-таки дременув назад до будинку відігріватися.

 

Північна сторона неба з сузір’ями Великої і Малої Ведмедиць
17mm, f/2.8, 130s, ISO 3200

За бортом відчутний мінус. Хоча, здавалося, найхолодніше було відразу після заходу сонця. На силу змусив себе покинути натоплену кімнату заради продовження нічної зйомки. Мені сподобалися результати з природним освітленням і, думаю, надалі надалі я працюватиму з такими умовами частіше, але вони досить специфічні і точно ніколи не зможуть стати основою для пейзажної астрофотографії – ніщо не замінить справжніх темних безмісячних ночей!

 

December 21

У цей день Юпітер і Сатурн зійдуться на максимально близьку відстань. Запланував трохи змінити пейзаж і зняти сполучення з максимально можливим збільшенням впритул до горизонту.

 

Полонина Середня

Відіспався, відпочив, перейшов на іншу полонину. Хребет став безлюдним і в іншій колибі також нікого не зустрів. Туристи порозбігалися, бо настав понеділок.

 

Сполучення Юпітера і Сатурна над Говерлою (зліва) і Петросом (справа)
21 грудня 2020 року.

Наспіх зроблений HDR показує як сполучення виглядало очима на місцевості ще високо в небі.

 

Сполучення Юпітера і Сатурна над схилами гори Петрос 21 грудня 2020 року.
200mm, f/4, 5x10s, ISO 3200

 

Сполучення Юпітера і Сатурна в небі 21 грудня 2020 року.

Дочекався ночі, видерся на самий верх і втілив свій задум. Пошкодував лише, що не мав з собою бінокля. Оце було би видовище!

 

Зимові сузір’я
17mm, f/2.8, 3x30s, ISO 1600

Зробив ще пару експерементальних освітлених місяцем кадрів, поки долину не накрило туманом.

 

December 21

Трохи проспав, тож нашвидкоруч поснідав, зігрівся чаєм і поспішив на вихід.

 

Нагорі піднявся вітер

 

Чорногора з останніх сил стримує на горизонті цілу стіну хмар – погода псується.

 

Прощальний погляд на полонину Кукул.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *