November 2019 Mercury transit

Це явище чимось подібне на затемнення з тією лише різницею, що, на відміну від нашого супутника, планети розташовані надто далеко для того, щоб повністю закрити собою Сонце.

В результаті ми побачимо рух ледь помітної чорної цятки на фоні світила і тут, звісно, як для спостережень, так і для зйомки, без довгофокусної оптики не обійтися. Також знадобляться нейтральні фільтри великої кратності або ж хоча би будь-яка чиста, але темна плівка.

 

Ще один чудовий спосіб спостерігати транзит – оптична проекція. Піднесіть до окуляра бінокля чи телескопа листок паперу і змінюйте відстань, поки зображення не стане чітким. Таким чином, до речі, можна щодня спостерігати розташування плям на Сонці без будь-яких фільтрів.

Початок о 14:35 за київським часом. Загальна тривалість транзиту – 5 годин і 20 хвилин, але на території України Сонце зайде ще до його завершення. І хоча це скоротить час спостережень, буде унікальна нагода зробити фотографії заходу сонця з крапкою планети на диску.

 

Mercury transit of May 9, 2016.
Nikon D7000 + Nikkor 80-400/4.5-5.6G @ 400mm, f/45, 1/8000s, ISO 100

Зважаючи на те, що у листопаді зазвичай погана погода, можливо, треба буде виглядати транзит з-поміж хмар. В цьому є й свої плюси. Із власного досвіду можу сказати, що кадри транзитів і затемнень крізь напівпрозорі хмари, що виступають в ролі природних фільтрів, виглядають значно драматичніше, ніж голий сонячний диск в небі.

 

Mercury transit of May 9, 2016. In the foreground is a centenary sculpture of Mercury, which located in city of Lviv, Ukraine.
Nikon D7000 + Nikkor 80-400/4.5-5.6G @ 400mm, f/45, 1/8000s, ISO 100

Можна також додати до композиції земні елементи, наприклад верхівки будівель чи пролітаючих птахів – це зробить фотографію значно цікавішою.

Щодо крупності, то крапку Меркурія буде чітко видно в еквіваленті 400мм фокусної відстані і більше.

 

Mercury transit in Hydrogen Alpha. The surface structure of the Sun and prominences are visible.

Дуже цікаво таке явище має виглядати в спеціальні сонячні телескопи з вузькоспектральними фільтрами, що виділяють структуру сонячної поверхні. Якщо ж у вас взагалі немає ніякої оптики, то можна спробувати дізнатися чи проводитимуть спостереження в місцевих обсерваторіях, або, можливо, хтось із аматорів астрономії облаштує спостережний майданчик зі своїм інструментом на вулиці.

До речі, саме завдяки транзитам було відкрито більшість екзопланет. Під час цього явища яскравість зірки, хоч не суттєво, але зменшується, а чітка періодичність цих затемнень виключає всі інші можливі причини коливання яскравості. Так, наприклад, при проходженні Меркурія, Сонце тьмянішає на 0,0026%.

В XXI столітті це вже четвертий транзит Меркурія, а от наступний – лише в 2032 році.

 

Venus transit of 6 June 2012
Moscow, Russia
Canon EOS 30D + Tokina @ 300mm and two 2x Converters
copyright: Roman Zelentsov

Частота же транзитів Венери, котрі виглядають значно ефектніше, ще менша і в цьому сторіччі їх, на жаль, вже не буде. Свого часу пропустив це в 2012 році і дуже шкодую.

Тож уважно слідкуємо за прогнозами погоди, готуємо техніку, вибираємо заздалегід всі ракурси і використовуємо рідкісну можливість, бо найближче десятиліття ця тема вже не підніматиметься. Хто не встигне, той запізниться.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *